“Gözdeaanım siz hiç mi pasta-börek yemiyorsunuz?”
Neden yemeyeyim ayol, benim başım kel mi?
Alın size tek yufka ve bir leğen yeşillikle yapılacak enfesto börek. Yanında bol salatayla bundan 3/8 dilim yedim bu sabah. 4 saat geçti üzerinden, hala dopçik gibi tok hissediyorum.
BÖREKLİ OT, #yersen
👉🏻1 yufka (yazıyla bir, evet)
👉🏻Bol yeşillik (ıspanak, karalahana, pazı, taze soğan, dereotu, maydanoz)
(miktarı ve çeşitliliği zevkinize kalmış, benimki bir büyük salata kasesi dolusuydu)
👉🏻1 çorba kasesi rende peynir (istediğiniz tür be miktarda olur, ben @secen_ciftligi keçi sepet peyniri ve beyaz peyniri kullandım)
👉🏻3 yumurta
👉🏻1/2 çay bardağı maden suyu
👉🏻Tavayı ıslatacak kadar zeytinyağı
👉🏻Tuz, acı pul biber
Rahmetli anneannem-rahmetli demek hala ne çok garip geliyor-biz küçükken her pazar meşhur ıspanaklı böreğini yapardı. Ispanak yemeyen ben, o börekle ıspanağı sever olmuştum. İçi hafif nemli, potur pofur bir mini fırın böreğiydi. Bu tava böreğini ne zaman yapsam anneannemin ıspanaklı böreğini anarım.
Ben fırında börek yapmaya üşeniyorum-çünkü sonunda koca tepsi yıkamak var. O yüzden pratik çözümlerin hastası, tava böreklerinin ustasıyım.
Tarifi videoda görebileceğiniz bu börek için püf noktaları şöyle:
📌 Tavayı fırçayla yağlayıp, yufkayı buruşturarak tavaya yayın ki, böreği alt üst ederken içindeki ağır malzeme oradan buradan pırtlamasın.
📌 Yeşillikle yumurta-peynir karışımını yeşilliğin hacmi iyice düşene kadar elinizle yoğurun.
📌 Yumurta harcını bitirmek için yufkayı gereğinden fazla ıslatmayın. Colk colk olmasın börek içi. Zaten harcı nemli, kafi miktarda ıslaklık/yumuşaklık veriyor o böreğe.
📌 Ateşi köklemeyin gözünüzü seveyim. Kısık ateşte, sabırla pişerse tadından yenmiyor bu meret.
📌 Böreği çevirmek için acele etmeyin. Altı iyice pişmezse çevirirken parçalanma riski artar. Sabreden derviş, yekpare börek yermiş.
Oh nasıl olsa Gözdeaanım da bundan yapıyor deyip, bir koca tava böreğini tek seferde hüpletmeyin. Çeyrek dilim doyurur. Oburluk için diğer çeyreğin yarısı da biriyle paylaşılabilir. Gözünü çıkarmayalım.
Hadi yiyin gari!

Yorum Yapın