“Bu iş hurma topçuğu yemekle olmuyor hacı:) Bütünsel bir şey lazım. Suyla başlayıp, glutene uza, oradan meditasyona gir, çık oradan spora, stresini yönet, olumlu düşün, bırak şu elindeki kahveyi, şeker sana ne yapar biliyor musun? E ne yapalım, yediysen yedin ama pişmanlık hissetme. Sadece denge, denge, denge.”
3 haftada ben bunları öğrendim. Bedenimde neler mi oldu?
Kendimi daha fit, daha enerjik, daha kendine güvenli hissediyorum. Sabahları daha enerjik kalkıyorum ve daha geç yoruluyorum. Daha az uyuyarak daha dinç olabiliyorum. Stresim azaldı. Hedefimi gerçekleştirmiş olmanın manevi tatmini var.
Ben, ailem, eşim ve onun ailesi kanserden diyabete, sedeften, vitiligo, vertigo, hashimotoya kadar çeşitli otoimmün hastalıkları gösteriyoruz maalesef. “Önce ben sağlıklı yaşamayı öğrenmeliyim ki çocuklarıma bunu öğretmeliyim”le yola çıktım uzun zaman önce. Gluten diyetleri, rafine şekeri sıfırlamalar, sağlıklı tarifler, vs. ama hep bir şeyler eksikti. Bir türlü ilerlemiyor, yaşam şekline dönüşmüyordu. Üstelik ben sağlıklı yaşam uğruna çoluk çombak toplanıp, Ankara’nın göbeğinden Urla’nın bir köyüne yerleşmiş insanım. Öyle karartırım gözümü, ama hep bir motivasyon eksiğim vardı. Bu programla o eksik olan motivasyonu sağladığımı düşünüyorum.
Sağlıklı yaşamı kafaya koymuş olanlar katılsınlar bu programa. O son 3 kiloyu veremeyenler, çocuklarıyla uzun uzun yaşayıp torun bakmak isteyenler, yorgunluktan şikayet edenler, hırsını yemekten çıkartanlar, basendeki fazlalıklarını ödem, karnındakileri gaz sananlar, su yerine çay-kahve koyanlar, şekere tapanlar, ekmeksiz yapamayanlar, sabahları tatlış bir insanın sesiyle “o toto yerinden kalkacak” düsturuyla uyanmak isteyenler kesinlikle katılsın bence:)
Kader Acar
07/06/20