Omlet muffin pazar kahvaltılarınıza çok şık bir dokunuş olacak benden söylemesi, buyurunuz.
OMLET MUFFIN, #yersen
4 yumurta
Birkaç bağ ıspanak (miktarı isteğe bağlı)
5-6 dal taze soğan (ince doğranmış)
1 kase rendelenmiş beyaz peynir*
2 yemek kaşığı mısır unu (tepeleme dolu)
4 yemek kaşığı zeytinyağı
1 çay kaşığı karbonat+birkaç damla limon
Baharat (isteğe bağlı)
Tuz
Ispanakları ve taze soğanları ince doğrayıp bol zeytinyağıyla soteledim. O arada 4 yumurtayı mikserle 2-3 dakika çırptım. İsteyen beyazları ayırıp çırpıp kar yapabilir, ben onu unutup yumurtaları karıştırma kabına kırmış bulundum😅 (Bkz. #AOBAsufle)
Çırpılmış yumurtanın içine mısır ununu ekleyip düşük devirde karıştırdım. Ardından beyaz peyniri ve ıspanak harcını da ekledim. Eğer ıspanaklar yağlı görünmüyorsa gözünüze, harca 1-2 kaşık daha zeytinyağı ilave edebilirsiniz. Limonla aktive edilmiş karbonat, tuz, baharat ekleyip, koyuca bir kıvama ulaşan harcı muffin kalıplarına bölüştürdüm.
Ben airfryerda 165 derecede 15 dakikada pişirdim. Önceden ısıtılmış fırında 170 derecede kabarıp kürdan testini** geçene kadar tutabilirsiniz.
Ben artan az miktarda harcı minik bir tavada kısık ateşte alt üst ederek pişirdim. O da çok güzel oldu. 1-2 yumurtadan yapıp tavada pişirmek de pratik olur.
Hadi yiyin gari🤗
*: Benimki @secen_ciftligi keçi beyaz peyniri.
**: Muffine batırdığınız kürdan temiz çıkarsa muffinin içi pişmiş, kürdana bulaşan harç olursa muffin pişmemiş demektir.
Diğer sağlıklı kahvaltı tariflerime göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yapın