Dedim ki ev yapımı fındık ezmesi tarifi ne olacak, ezme dediğinde alet işler, el övünür.

Ama ille de yazılacaksa, buyurunuz benim ev yapımı fındık ezmesi püf noktalarıma:
👉🏻 Ezmesini yaptığım yemişleri çiğ alıp, kendim kavuruyorum. Genelde fındık, badem, ceviz kullanıyorum.
👉🏻 Kavurma dediysem, sadece yağının çıkmasını sağlayacak kadar nemini almak aslında yaptığım. Fırında önce 10 dakika 140 derecede, sonra da yemişi mıncıkladığımda kabuğu hafif soyulmaya başlayana kadar-takriben 40-60 dakika-120 derecede fırında tutuyorum çiğ yemişleri.
Daha yüksek ısıda daha kısa sürede yapmak mümkün. Ancak yanmalarını istemediğim için bu daha güvenli geliyor bana.
👉🏻 Blendera yemişleri koyup, üzerine çay kaşığının ucuyla tuz ekliyorum. Tuz koruyucudur, ezmelerinizin raf ömrünü uzatır. Bir de ben o alttan gelen tuz tadını sevdiğimden, badem ezmesine mesela özellikle biraz daha fazla tuz katıyorum.
Eğer süt yapmayı düşündüğüm bir ezmeyse, o zaman tuzu minimumda tutuyorum.
👉🏻 Sonra da işte bızzzt ve ev yapımı fındık ezmesi hazır! Benim twister jar ile 40 saniye sürüyor, ancak standart blenderlarda/rondolarda mutlaka durdura durdura ve cihazı dinlendirerek yapın bu işlemi. Ezme yaparken motoru yakmanız an meselesidir.
Benim kullandığım blender Blendtec Designer 625 ve hazne de twister jar. Bu hazne ezme/püre gibi sıvı konmadan yapılan ürünlerde bir pratiklik abidesi. O benim bebeğim.
@defyaailesi web sitesinde şu an devam eden mevcut büyük indirime ek olarak Gözde10 koduyla ekstra %10 indirim de tüm ürünlerde geçerli. İndirim ve kod stoklarla sınırlı.

Tüm -mış gibi tariflere ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yapın