Dün ıspanağı biraz fazla almışım, geceden aklıma koymuştum, öğlende ıspanaklı kiş yapacaktım. Ancak elimde makul bir tarif bulamayıp, zaman sınırım da olunca (bkz. Can’ın uyku vakti), daha az risk alıp, muffin kalıbıyla mini kişler yapmaya karar verdim.
Tabi ki yine ata tuta bir hamur yaptım. İçine de öldürmeden sebzeleri tıkıştırdım. Oldu bana en Francophone’undan #glutensiz sebzeli tart.

ISPANAKLI KİŞ, #yersen
Hamuru:
1 yumurta
4-5 yemek kaşığı karabuğday unu
4-5 yemek kaşığı nohut unu
2-3 yemek kaşığı katı sade yağ (benimki sarımsaklıydı)
1 çay kaşığı karbonat
4 yemek kaşığı suda ıslatılmış 2 yemek kaşığı keten tohumu
Deniz tuzu

İç harcı:
1 bağ ıspanak
3-4 taze soğan
1 kapya biber
1 çay kaşığı sade yağ
2 yumurta
1 büyük kase taze kaşar rendesi
Biraz keçi (kelle) peyniri rendesi (@secen_ciftligi)

Harç malzemelerini karıştırıp, streç filme sararak dolapta yarım saat kadar dinlendirdim. O arada sade yağda küçük doğranmış taze soğanları döndürdüm. Üzerine yine küçük doğranmış biberleri ve ıspanağı ekleyip, tencerenin kapağını kapatarak kısık ateşte ıspanaklar biraz sönene kadar tuttum. Bu karışıma peynirin yarısını ve yumurtaları ekleyip karıştırdım.
Dolaptan çıkardığım hamuru hızlıca (elinizde ısındıkça cıvık bir hal alabilir) 8 parçaya bölüp, elimde kalıplarıma sığacak büyüklükte daireler haline getirdim. Küçük çatalla tabanlarına birkaç delik açıp, 175 dereceye ısıtılmış fırında 5-6 dakika pişirdim. Çıkarıp içlerine ıspanaklı harçtan doldurdum. Bir 8-10 dakika daha fırında tuttum. Son olarak üzerlerine kalan peyniri serpip, üzerleri kızarıncaya kadar bekledim. Soğuyunca kalıptan çıkardım.
Hamur beklediğimden çok kabardı, dolayısıyla biraz tıkız oldu. Unu fazla kaçtı herhalde. Bunun dışında lezzeti gayet yerindeydi👌🏻
Not: Bu ölçüden 8 orta boy ıspanaklı kiş çıktı.

Tüm -mış gibi tariflerime buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapın