3 yaş, çocuğunuzun algı kapılarını keşfetmeye çalıştığınız, verdiği tepkilere çoğunlukla şaşırdığınız bir dönemmiş.
(Bkz. Kişisel deneyime dayanan genellemeler yapmakta bir dünya markası olmak)
Hal böyleyken, “vay efendim o da birey; aman gerçekleri bilsin, kendi kararlarını versin”cilere-böyle diyen kimse de yok ha- rahmetli Erbakan tonunda “hadi oradan, hadi oradan!” diyorum. O yavru önce totosunu silmeyi öğrensin, sonra birey olsun.
El kadar bebelere iki gıdım sebze yedirmek için güçlerimizi birleştirmeliyiz. Kardeşlerim, bu, Manipülatif Anneler Birliği için atılmış bir adımdır. Ya hep be-ra-ber, ya hiç bi-ri-miz! Neyyyse, salon kadını çizgime geri dönmek gerekirse; bu paylaşımda, sebze yemeyen evlatlarımıza karnabaharı kaktırmanın yollarını işleyeceğiz sevgili yoldaşlarım.

KARNABAHAR KURABİYESİ, #yersen
1/2 küçük karnabahar (buharda diri haşlanmış)
1 yumurta
3 parmak kadar kaşar peynir (küp küp)
1-2 ince dal taze soğan (çok ince doğranmış)
2-3 yemek kaşığı nohut unu/karabuğday unu-istediğiniz herhangi bir un ya da bayat ekmek de olur, #glutensiz olsun diye benim ilk tercihim bunlar. (Bkz. nohutunu)
1/2 çay kaşığı karbonat
Tuz-karabiber
Tüm malzemeleri rondodan geçirdim. Çok cıvık olmayan bir hamur olmalı. Karnabahar fazla haşlanmış olursa sulanır, toplamak için daha fazla un gerekir. O yüzden mümkün olduğunca diri olsun sebzeniz. Ceviz büyüklüğünde kopardığım hamurun ortasına küp kaşar parçaları yerleştirip, yuvarladım. 160-170 dereceye ısıtılmış fırında üzeri kızarana kadar pişirdim.
Yavruma “tuzlu kurabiye” kisvesi altında servis ettim. Bir oturuşta 4 tane yedi.

ÇITIR KARNABAHAR, #yersen
Karnabahar
Sade yağ
İsteğe göre baharat
Karnabaharı çiçeklere ayırıp, dikine 1 cm kalınlığında kestim. Pişirme kağıdı serili fırın tepsisi üzerine yaydım. Üzerlerine fırçayla erimiş sade yağ sürdüm. Bana kalsa bol baharat da eklerdim ama Can sevmeyebilir diye böylece 180 dereceye ısıtılmış fırına verdim. Kızarıp hafif çıtırdayınca çıkardım. Fakat Can bu sefer güldürmedi. İstemedim onu dedi. Biz Cem’le sarımsaklı yoğurt eşliğinde yedik misler gibi.

Yorum Yapın