Tarçınlı Kıtır

Can: Anne sana köfteli makarna yaptım.
Ben: Ooo eline sağlık, yiyeyim hemen.
Can: Dur, sadece köftelerini ye!
Ben: Neden oğlum?
Can: Çünkü makarna sağlıksız
Ben: Öyleyse neden sadece köfte yapmadın ki?
Can: Bu restoranda böyle.
#yersen
Sevmediği yiyeceklere-evet, makarna sevmiyor-sağlıksız diyerek onları ötekileştiren bir evladım var. Bana da böylesi müstahak zaten.
Genel kanının aksine, Can hiçbir zaman kereviz sapı kemiren evlat modeli olmadı. (Hamileliğimin son 3 ayını evden çok dondurmacıda geçirmiştim. Ya nolacağdı?)
Ancak katı gıdaya anlı şanlı geçişimizde yavrum her sebzeyi tatsın diye o ana kadar dünya gözüyle görmediğim baklayı bile eve sokmuşluğum var-ki ilk ve son oldu, o ayrı. Can sağolsun, hiç sorun çıkarmadan ne versem yiyordu.
Ne olduysa 18. aydan sonra oldu. O vakte kadar gayet sebzeli-meyveli, etli-balıklı beslenen çocuk gitti; yerine mücverin içinden ince rendelenmiş havuçları ayıklayan, tadını sevmediği şeyi anında ağzından çıkaran bir gıcık geldi. (Bkz. Çünkü birey olmak)
Ondan sonra tabi karnabahardan kurabiyeler, pırasadan ekmekçikler, avokadodan pudinglerle cuppa cuppa…
Artık olduğu kadar, olmadı kader dedim.
Şu sıralarda favorimiz kıtırlar. Her türlüsünü itinayla yuvarlıyoruz analı-oğullu. Kıtır ne derseniz, incecik, oldukça gevrek kraker. Ahan da en basitinden tarif:
TARÇINLI KITIR, #yersen
6 kuru kayısı (suda beklemiş)
1 kuru incir (suda beklemiş)
150 gr badem posası (#AOBAbademsütü’nden kalan yağsız, az nemli badem unu)
3 yemek kaşığı tahin
1 tatlı kaşığı keçiboynuzu özü (opsiyonel)
Tarçın (elini korkak alıştırmayacak kadar)
Üzerine ayçekirdeği içi
Çekirdek dışındaki tüm malzemeyi rondodan geçirdim. Pişirme kağıdı üzerine incecik yaydım. Üzerine çekirdekleri serpip elimle hafifçe bastırdım. Kağıdını ızgara teline yerleştirip, 100 derecede kıtırdattım.
Arada tersyüz edip, gayrımuntazam parçalara ayırdım. Bizde 24 saat dayanamadı. Ama sıkı kapaklı bir cam kapta uzun süre muhafaza edilebilir.
Not: Fırından fırına değişir ama, düşük ısıda birkaç saat sürüyor. Fakat sonuç muazzam. Dehidratörde yapılırsa raw kraker olur, daha da şahane olur.

Yorum Yapın