Beklenen an geldi, Temmuz ayı sebze ve meyve takvimi yayında. Yaz aylarında sebze çeşitliliği git gide düşüyor. O yüzden o ürünlerle yaratıcı tarifler denemek çeşitliliği artıracak benden söylemesi.

BİBER: Birkaç hafta önce efsaneleşen annem usulü zeytinyağlı dolma tarifi #AOBAdolma’da.
PATLICAN: Bostan patlıcanını pizza tabanı olarak kullanmayan bizden değildir. O kadar lezzetli oluyor ki! Tarifi #AOBApatlıcan altında. Fırında közlenmiş patlıcan-biber-domates-sarımsak küçük küçük doğranarak zeytinyağı ile karıştırıldığında bizim herse dediğimiz enfes bir salata/meze olur. Bir de @semaozpekmezci’nin meşhur çubuk patlıcanı var, yapınız, yaptırınız👌🏻
KABAK: Kabak spagetti ve tavada az yağla döndürülmüş mücver en sevdiğim. Tarifleri #AOBAkabak’ta.
BARBUNYA: Standart zeytinyağlı barbunyayı bol domatesle, yerken de üzerine limon sıkarak çok severim.
KARADUT/ÇİLEK: “Berry” familyası bulabileceğiniz en iyi meyveler olabilir-alerjiniz yoksa tabi. Bunları-şeftali, kayısı da olur-dondurup, dilimlenerek dondurulmuş muzla beraber rondodan çektiğinizde mis gibi dondurma olur. #AOBAannedondurması farklı fikirlerle dolu🍧
KARPUZ/KAVUN: Dondurularak hem dondurma yapılabilir, hem de blenderda biraz limon suyu ve su ile çekilerek frozen yapılabilir. (Taze nane opsiyonel)
ÜZÜM: Dondurun, yiyin gari!
BAKLA: Buharda diri haşladığım baklaları yumurtaya ve biraz baharat eklediğim mısır ununa bulayıp, sade yağda döndürüyorum. Offff! Bakla milliyetini unutuyor.
TAZE FASULYE: Hala denemeyenler ısrarla yapmalı👉🏻 #AOBAdible
SEMİZOTU: Pişirmeye kıyamadıklarımdan. #aobasemizotu der, susarım.

Bunlar Temmuz ayı sebze meyve takvimi güzelleriyle yaptığım bebeklerim. Diğer sağlıklı tariflerime göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yapın