Memlekette herkesin bildiği bir futbol, iki siyaset, üç de hashimotoymuş meğer. Ne çok insan bu dertten muzdaripmiş. Ama bu şunu getirebiliyor; “bizim Nuran Abla yaptı, çok işe yaradı, ben de başladım.”
Aman diyeyim!
Bu hastalık bayağı haute couture tedavi istiyormuş. Nurdan Abla’yla tarzın aynıdır ama bedenler farklıysa, onun elbisesiyle sen “bizımla deyılsın.” Konu sağlık olunca bu göze alınacak bir risk değil. Çünkü her “iyi” herkes için “iyi” değil.
Ekim’deki kontrolümden sonra o zamanki endokrinoloğumun umursamadığı düşük değerlerim için takviye almaya karar verdim. Omega 3 ile başladım. Aralık’ta D vitamini ve B12’yi ekledim. Çekindiğim için D vitaminine günlük 1000 üniteyle başladım. Ancak değerim 28’di ve vitamin eksikliği için agresif bir doza ihtiyacım olduğunu öğrendim. Bir doktor arkadaşıma danışarak günlük değeri yükselttim, ayda 1 ampul aldım. Her iki değerim de 3 ay olmadan tavan yapmış (buraya bir maşallah). Öyle ki, hoca ikisini de bırak dedi. 1-2 ay sonra ne kadar düşüş olduğuna bakacağım.
Ben bu sonuçlara hem sevindim, hem şaşırdım. Zira D vitaminini yükseltmenin zor olduğunu biliyordum. Bağırsak sağlığının bu konudaki payı büyüktü, enjeksiyon olmaksızın benimki gibi düşük değerlerin normale çekilmesi mümkün olmayabilirdi. Ama oldu. Yani enseyi karartmak yok, istikrarlı kullanımla takviyelerin etkisi çok büyük. Bu yüzden nolur kafanıza göre kullanmayın. Güvendiğiniz bir doktorun önerisiyle doz belirleyip, kontrollü şekilde D vitamini ve B12 düzeyinizi yükseltebilirsiniz. Yazın vitamini doğru vakitte güneşe çıkarak alıp, takviye kullanmamak en temizi. Sadece hashimoto özelinde değil, yaşam kalitesini yükseltmek için yapılası bir şey bu.
Yeşim Hoca’nın baktığı diğer değerlerden magnezyum, çinko, demir bende referans aralıkların alt sınırlarına yakın çıktı, hoca bunları desteklemek üzere takviye verdi. Bir de Selenyum.
Tüm bu takviyelerin dozu ve alınış şekli son derece kişisel olduğu için benim dozlarımı ve markaları yazmaktan imtina ediyorum.
Bunlar dışında glukoz, insülin, insülin rezistansı, serbest-total T3 ve T4, TSH, anti-TPO, vitamin H, folik asit, demir bağlama kapasitesi, ferritin ve tam kan sayımı bakıldı bende. İlgililerin bilgisine.

Yorum Yapın