Can’la ilk 2 yılımız bir uykuyla sınanma haliydi. İlk 7 ay hiçbirimiz uyku nedir bilemedik! Örneklemek gerekirse, hem reflüsü, hem de gazı olan bir bebeği uyutmak > leblebi tozu yiyip, “Şemsi Paşa Pasajı’nda sesi büzüşesiceler” demek.
Hala tasavvur edemeyenler için biraz daha açayım. Bebe dediğin süt içtikten sonra gazı çıksın diye sırtı sıvazlanan bir yaşam formu. Reflüsü olan bebenin ise tok karnına midesine baskı yapılmamalı. Hah işte biz çocuk uyusun diye gazını çıkartsak ve emdiği sütü fıskiye stayla kussa mı; yoksa yediği midesinde kalsın diye gazını çıkartmasak ve gaz sancısından kıvranıp uyumasa mı diye 7 ay düşündük. Dikkat ederseniz seçeneklerde eylemler olumlu bile olsa anlamları hep olumsuz.
Sonra neden post-partum depresyon, neden lohusalık tukaka, neden tek çok yeter çocuk?
Eşekten düşenin halinden eşekten düşen anlar. Tüm lohusa kardeşlerim, hepiniz benim canımsınız! Bitmeyen lohusalık yoktur, az uyku vardır. Hepsi geçecek.
Bak hepi topu bir muffin tarifi verecektim, yine nerelere daldım.
Diyecektim ki, sonunda kesintisiz gece uykusunu bulduğumuzda da evladımız sabah 6-7 arası dikilen soyu çıktı. Tatil matil dinlemez, gün ışırken uyanırdı (#happyhour’da yazmıştım, isteyen oradan okusun). Ta ki okul başlayana kadar! Şimdi okula yetişmemiz gerekiyor ya, sabah 8’de ayılamıyor adam. Ve geçen gün Blogcu Anne’nin pek güzel tasvir ettiği üzere, ben onu toparlamak için evde kafası kesilmiş tavuk gibi koşturuyorum. Hal böyleyken kahvaltıları olabildiğince hızlı hazırlamak hayati önem taşıyor (Bkz. 328. paragrafta sadede gelebilmek). Bir önceki günden yapılmış olan kek, muffin, kraker foto-finiş için şansımızı arttırıyor.
Velhasıl @peppycooky’nin bir tarifini devşirip, yanında kefirle kahvaltı haline getirdiğim muffinlerimi gururla sunarım:

 KAHVALTI MUFFINI, #yersen
2 yumurta
2 yemek kaşığı lor
2 yemek kaşığı köy peyniri (küp küp)
4 yemek kaşığı karabuğday unu
2 yemek kaşığı kabak çekirdeği
1/2 çay kaşığı karbonat
1 tatlı kaşığı susam
1 tatlı kaşığı mavi haşhaş
Kekik, pul biber
Kalıpları yağlamak için erimiş sade yağ
Yumurta-lor-unu rondodan geçirdim. Kalanları da ekleyip, kaşıkla karıştırdım. 160 dereceye ısıtılmış fırında pişirdim.

Yorum Yapın