O Yaz Buraya Gelecek

Toprağa düşen cemrenin ardından, yürüyüş parkurlarına da Şeyda Coşkun listeleri, haftalık detoks programları “Midas’ın kulakları, eşek kulakları” edasıyla düştü. 3 gün güneş gören Türk insanı, 300 Spartalı gücünde spor salonu kapılarına dayandı. Koşu bantlarında birbirine börek tarifi verme sezonu açıldı. Velhasıl geldi bahar ayları, başladı nasıl mayo giyerim hezeyanları.
Goosfraba!
Hep birlikte bir kez daha: Gooosfrabaaa!
Sakin olun ve elinizdeki 1 haftada 3 kilo, lahana çorbası, İsveç diyeti gibi saçmalıkları yere bırakın. Bunlar sadece metabolizmayı hebeletir. Tecrübeyle sabit.
Önümüzde 3 ay var. 90 günde ne değişir? Enerji düzeyiniz, uyku düzeniniz, sindirim sorunlarınız, hatta nefes alıp verişiniz. O “fazla kilo”yu da bu arada Allah’ın emri verirsiniz.
Nasıl mı?
* Önce inadı bırakıyoruz. “Ay ben ekmeksiz yapamam, çay-kahve içmeden kendime gelemem, ama hiç mi makarna yemeyelim”lerle mevzuya giriyorsan sen zaten başlama hemşire. Daha olmamışsın.
“Ne dersen yaparım, çok istiyorum ama zaman yok” diyenler gelsin yamacıma. Onlar benim bebeklerim.
* Kendimizi kandırmayalım, zaman var, planlama eksik. Kendinize haftalık menü, ve alışveriş listesi çıkarıp, 3 saati bunun hazırlığına (yeşillikleri yıkayıp-kurutup-kaldırma, tohum/bakliyat ıslatma, 1-2 çeşit atıştırmalık hazırlama) ayırırsanız bütün hafta rahat edersiniz.
* Ya bakın, “ayağa kalk, kollarını aç-zıpla, gülümse, sarıl etrafındakilere” trajikliğinde Metin Haracılık yapmak istemiyorum. Ama o toto yerinden kalkacak! Spor salonu şart değil, hatta mümkünse açık hava tercih sebebi. Hiçbir şey olmuyorsa koyun bebeleri pusete yardırın; işe giderken, eve dönerken bir durak erken inip yürüyün. Günde yarım saat yürümüş olmak başlangıç için muhteşem.
* #alkalibeslenme101’i okuyun. Yapabildiğiniz maddeleri işaretleyin. Yapamadıklarınız için çaba sarfedin. Su içmeyen kadın yoktur, su içmek için saat kurmayan, matara taşımayan kadın vardır. Bilmem anlatabildim mi?
* Bunların hepsini bir anda yapmak için kendinizi paralamayın. Adım adım, alışkanlık edinmek üzere başlayın.
Gerisi çorap söküğü…
Not 1: Varım diyenler için devamı gelecek, beni özleyin anacım.

Not 2: Karikatür-Yiğit Özgür.

Yorum Yapın